Utolsó simítások a nagy út előtt
Az expedíciót három hónapos felkészülés előzte meg, melyből a legtöbb időt a vízumok beszerzése rabolt el tőlem. Erről a sok kellemetlenséggel járó tortúráról bővebben ’Az útról’ menüpont alatt ’Vízumok’ címmel olvashattok. Az utolsó, még itthon beszerezhető vízumom egy nappal az indulás előtt, pénteken este érkezett meg Bécsből. Persze, hogy maradjon az útra is az izgalomból, nem a megbeszéltek alapján állították ki. Legalább egy héttel meg kell majd hosszabbítani odakinn, ami újabb bürokratikus buktatókkal járhat... Az izgalmakat tehát ez is fokozta a pakolás mellett. De a lényeg, hogy megvan!
Az indulás előtti napokban Kamil felesége, Danka is meglepett még. A tél folyamán barátság karkötőket készített. A komáromi trikolor az indulásnál felkerül a kezemre, a többit pedig magammal viszem, és azoknak az embereknek ajándékozom, akik utam során segítenek.
Az egészségügyi dolgokra is fel kellett készülni. A sárga nemzetközi oltási könyvem igazolja a Hepatitisz A és B ill. a Tetanusz oltásaimat. Krisztián barátomnak és Alenának (Neopharm) hála összeállt a gyógyszeres csomagom is és ki lettem okosítva, hogy melyik orvosság mire való. Ennyi gyógyszerrel akár vándor gyógyítónak is elszegődhetek a Pamírban vagy más világvégi helyeken. Elsősorban viszont a természetes gyógymódokban hiszek. Méhész barátomtól, Árpitól egy üveg akácmézet kaptam, Noémitől pedig egy üveg szentpéteri fehér bort (bár azt hiszem ez az orvosság hamar elfogy majd :) A zsákomba bekerült egy korábbi montenegrói biciklitúránkon beszerzett hegyi gyógynövényes pálinka, a lincura is, ami a gyomor doktora.
Összeállt az ultra könnyű konyha. Ezekbe az edényekbe készül majd 4 hónapon keresztül a tea, tojás, tészta (ünnepnapokon persze jércemell diós bundában joghurtos saláta ágyon). Az edény alján spéci bordázat van, ami energiatakarékossá teszi a főzést. A gázpalack alatt kinyitható láb, hogy ne dőljön fel főzés közben. A kis zöld tetejű doboz 3 rekeszből álló fűszertartó. Az egyikben természetesen a szegedi paprika kapott helyet.
Négy hónapra bepakolni egy éjszaka alatt nem könnyű feladat, de mivel nekem nem maradt már több időm, ezért úgy döntöttem reggelig fent maradok, és többször átgondolom, mindent oda készítettem-e? A ruháim után összedobtam a hálót (sátor, hálózsák, matrac), a fürdőt és a dolgozószobát (fényképezőgép, tablet) is. Végül pedig a szerelő műhelyemet is zsebre vágtam. Már virradt, mikorra készen állt a felszerelt bringa.